Programy zmywania

Zmywarki podobnie jak inne urządzenia gospodarstwa domowego posiadają wiele funkcji i programów funkcjonowania. W praktyce zazwyczaj korzystamy tylko z jednych lub dwóch ustawień danego urządzenia, mając do dyspozycji zazwyczaj co najmniej kilka.

Najpopularniejsze tryby zmywanie, używane przed użytkowników to tradycyjne zmywanie, zmywanie w wyższej temperaturze około 70 stopni Celsjusza przeznaczone do mycia garnków, oraz skrócony program mycia.

Tradycyjny program zmywania jest przeznaczony do mycia zwykłych naczyń, które nie wymagają specjalnego traktowania ze względu na ich zdobienia czy delikatność. Mycie naczyń w tym wypadku rwa około dwóch godzin, w temperaturze około 50 stopni. W końcowym etapie naczynia są suszone, aby po skończeniu całego cyklu od razu można ponownie ich używać.

Program w którym woda jest nagrzewana do wyższej temperatury stosuje się do garnków, czy też naczyń z bardzo trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Wyższa temperatura pozwala na usunięcie długotrwałych i zaschniętych zabrudzeń, które bardzo często powstają na garnkach.

Skrócony program mycia trwa zazwyczaj w granicach 20-40 min. Przeznaczony jest on do przypadków gdy cała zmywarka nie jest zapełniona, bądź naczynia są myte od razu po ich zabrudzeniu. Zanieczyszczenia są świeże więc ich usunięcie nie jest trudne, dlatego też skrócony program pozwala na doprowadzenie ich do czystości.