Uszkodzenia naczyń w zmywarce

Korzystanie ze zmywarki ma wiele zalet. Urządzenie to pozwala nam na zaoszczędzić wiele cennego czasu. Musimy jednak pamiętać również o tym, że do zmywarki nie możemy wkładać wszystkiego. Drewniane, plastikowe czy też aluminiowe przedmioty nie nadają się do mycia w zmywarce, gdyż mogą zostać zniszczone. Zmywarka jest w stanie lepiej domyć naczynia, niż możemy zrobić to my podczas zwykłego ręcznego zmywania. W urządzeniu tym jednak wykorzystywane są silne środki czyszczące, wysoka temperatura oraz woda pod wysokim ciśnieniem. Takie trudne warunki mogą uszkodzić nasze naczynia.

W zmywarce nie powinny się znajdować naczynia wykonane z tworzyw sztucznych, które nie są odporne na wysokie temperatury. Duża temperatura wody i silne środki czyszczące mogą uszkodzić talerze czy miski wykonane z nieodpornego materiału.

Podobna sytuacja ma miejsce z ręcznie malowanymi naczyniami, czy też zastawą ozdobną, która nie jest wykorzystywana do podawania posiłków. Delikatna farba, czy też niewielkie elementy ozdobne pod wpływem silnego strumienia wody mogą zostać zniszczone.

Również w przypadku zwykłych talerzy, po wielokrotnym myciu ich w zmywarce położona na nich warstwa farby może zostać zniszczona. Z czasem kolory mogą przestać być już tak intensywne i wyraziste. Przy każdym zakupie nowych naczyń, w przypadku posiadania zmywarki należy zapytać sprzedawcy o ich odporność  i o to czy nadają się do mycia w zmywarce. W sklepach możemy znaleźć mnóstwo gładkich zestawów, bądź takich których farba jest odporna na trudne warunki panujące wewnątrz zmywarki.