Zużycie wody przez zmywarkę

Decydując się na zakup zmywarki najczęściej mamy na celu zaoszczędzenie zarówno własnego czasu jaki dotychczas spędzaliśmy nad zlewem, ale również zużycia wody. Nie od dziś bowiem wiadomo, urządzenia takie zużywają o wiele mniej wody i energii niż w przypadku tradycyjnego, ręcznego zmywania. Przeglądając parametry zmywarek pamiętajmy, że podane zużycie wody i energii dotyczy jednego cyklu zmywania czyli w zależności od wielkości zmywarki jest to kilka, bądź kilkanaście kompletów naczyń.

Zmywarki w zależności od ich wielkości mogą zużywać  od 10 do 15 litrów wody podczas jednego cyklu zmywania. W przypadku ręcznego zmywania w celu zmycia takiej samej ilości naczyń zużywamy nawet do 5 razy więcej wody. Każde badania potwierdzają, że zmywarka pozwala zmniejszyć  zużycie wody nie wspominając już o zaoszczędzonym czasie.

Zmywarka może się również przyczynić do zmniejszenia rachunków za prąd. Zmywając po obiedzie nie sposób jest umyć wszystkie naczynia za pomocą zimnej wody. Musimy więc skorzystać z bojlera czy przepływowego podgrzewacza wody, które zużywają mnóstwo energii. Szacuje się, że w przypadku zmywania ręcznego zużywamy nawet do 2 razy więcej energii. Nowoczesne zmywarki są bardzo energooszczędne, podczas jednego cyklu zmywania zużywają one od 0,8 do 1,2 kWh.

Coraz częściej w domach Polaków możemy odnaleźć zmywarki. Wiąże się to zarówno z oszczędnością wody jak i energii, ale również wygodą domowników. Decydując się na zakup takiego urządzenia skutecznie zmniejszamy rachunki za wodę i prąd, zyskując dodatkowo wiele wolnego czasu, który musieliśmy dotychczas przeznaczyć na zmywanie naczyń.